יום שבת, 1 באוגוסט 2009

שיווק באינטרנט - איך להרוויח מכל הכניסות לאתר שלך?

בוא נצא מנקודת הנחה שיש לך תקציב לקידום האתר שלך. חברה המתמחה ב- SEO מקדמת את האתר לדף התוצאות הראשון ב-GOOGLE. זה לא קורה ביום אחד, אלא בטווח של בין 3-6 חודשים. מומחה ה- SEO מתחייב להקלקות ואתה אכן מקבל כניסות לאתר. אבל מה קורה עכשיו? מי אחראי על המכירה בתוך האתר? נכון, מעצבי האתר שלך. הם אמורים לבנות ממשק ידידותי, ממוקד במטרות השיווקיות ולגרום לגולש לבצע מהלך מכירה של מוצרים או שירותים באתר. למרות העובדה שממשק האתר בנוי נכון, יכול להיות שהאתר לא מספק את הסחורה ברמת מכירות. עכשיו כל מה שנשאר לעשות הוא לבדוק את הסיבה.

הפרדוקס של מנועי החיפוש
האתרים החדשים שנבנים היום עמוסים במידע ומותאמים לסטנדרטים הקפדניים של מנועי החיפוש. בהמלצת מומחי ה-SEO וכדי לזכות בדירוג גבוה בדפי התוצאות, אתר טוב אמור להכיל לפחות 100 דפי אינטרנט. "הצפת המידע" נמצאת בסתירה לזמן המוגבל של הגולש. הוא בסופו של דבר אמור לקנות את ה"סחורה" שבאתר. הוא לא שופט את האתר באופן שמנוע החיפוש שופט ומדרג אותו. אם האתר שלך מכוון אך ורק למנועי החיפוש יכול להיות ששכחת להתייחס לגורם המכריע באתר שלך. הגולש/הגולשים.

מהי המטרה המרכזית של האתר שלך?
עכשיו שאל את עצמך האם האתר אכן עומד ביעדים האלה. האינטרנט הוא זירה ממוקדת מאוד. רוב האתרים המצליחים עשו זאת בין היתר משום שהיו ממוקדים. אתר YOUTUBE הוא בראש וראשונה אתר שיתוף קבצים. TWITTER הוא אתר מיקרו-בלוגינג, FACEBOOK הוא אתר חברתי. בניגוד לעולם הישן, האינטרנט "דוחה" אתרי "סופרמרקט" ומקדש את המיקוד והרלוונטיות. לדוגמא, אתר EBAY הוא לא סופרמרקט, הוא אתר ממוקד במסחר פומבי בלבד. כל היישומים המוצעים באתר מכוונים לפעילות סחר/קניה/מכירה פומביים. האם האתר שלך הוא אתר "סופרמרקט"? תתמקד בליבה העסקית. אל תתפזר.

בדוק את דף הנחיתה באתר
דף נחיתה הוא נקודת המפגש הראשונה עם הגולש. חשוב שהוא יהיה תואם לתוצאות החיפוש? אם לא בצע תיקונים בכותרת ובתגי המטה וצור התאמה בין הכתוב בתוצאות החיפוש לדף הנחיתה. אל תבלבל את הגולש. האם הליבה העסקית החשובה ביותר נמצאת בדף הנחיתה? אם מדובר באתר המספק שירותי ליסינג, האתר חייב לשדר זאת מיידית. הממשק והעיצוב מחויבים למהלך מכירה של עסקאות ליסינג. הגולש חייב להתרשם, לתת אמון בהצעות שבאתר ולבחור באחת מהן. כפתור צור קשר בדף נחיתה הוא קריטי. אם הגולש נחת בדף התבלבל והמשיך לדרכו, חשוב לבדוק מדוע. האם הממשק מסורבל ומתיש את הגולש? אם האתר שלך עוסק במכירה, מה היא הצעת היום שלך? מסעדות עושות זאת, רשתות קמעונאיות עושות זאת, האם אתה מקפיד ל"רענן" את ההצעות באתר?

האם האתר נראה שבלוני ומשוכפל?
מבלי לפגוע במעצבי האתרים, חלק מהעיצוב באתרים נראה משוחזר ומשוכפל. באנר עליון, כפתורי ממשק במיקום זהה. אפילו ההחלטה על מיקום התמונות. התחושה היא שכבר ראית אתר כזה. אל תשעמם את הגולש. אם אתה רוצה להתנהל מולו, אתה חייב להציע לו אתר מעניין וממוקד.

יש לך בליינדייט עם הגולש...

בעידן שבו האתר מקבל מן הגולש כ-10 שניות במקרה הטוב. האתר חייב להיות ממוקד ולהציע לגולש ערך מוסף. אם אתה רוצה ליצור מערכת יחסים בין הגולש לאתר, אתה לא יכול להתבסס אך ורק על מילים ותמונות. הגולש לא מסוגל להכיל את כל המידע העצום שנמצא באתר שלך. אם האתר שלך חדש הוא כבר מותאם בסגנון הכתיבה למנועי החיפוש ומתחשב פחות באופן הקריאה של הגולש. גם אם השקעת בכתיבת תוכן איכותי, יכול להיות שהגולש לא כל כך מעוניין לקרוא אותו. תן לגולש ערך מוסף. במה שונה האתר שלך מהאתר שהגולש ביקר בו לפני כן? הטיעון הזה תקף לגבי כל סוגי האתרים. אתרי תדמית, מסחר או שיווק.

אל תוותר על סרטון וידיאו בדף הנחיתה.
דמיין את הגולש נכנס לאתר שלך. מה באמת הוא מחפש? איך תצליח לגרום לו להיות קשוב למהלך התדמית/מכירה/שיווק באתר? שלב סרטון וידיאו בדף הנחיתה. סרטון קצר עד 60 שניות יתווך בין המידע המותאם בעיקר למנועי החיפוש ולמידע האנושי. 60 שניות על האתר שלך, ממוקד בליבה העסקית ובעיקר, מה אתה מציע לגולש. אל תשאיר את הגולש בידיים ריקות. הוא חייב לקבל ערך מוסף ולהשתכנע שכדאי לו ליצור יחסים עם האתר.

קידום חוץ אתרי בעזרת סרטוני וידיאו.
האם האתר שלך הוא אתר "מקושר"? כמו ביחסים בין בני אדם, מנועי החיפוש נוהגים לדרג אתר גם על פי כמות הקישורים החיצוניים מאתרים איכותיים. תוכל לנצל זאת ולשפר את הדירוג בדף התוצאות על ידי שילוב קישורים באתרים איכותיים. אתר YOUTUBE הפך לגורם מרכזי בשיתוף קבצי וידיאו. היישומים שהוא מציע מאפשרים הפצה ישירה לרוב האתרים החברתיים החשובים ברשת. פתח צ'אנל באתר YOUTUBE עם קישור לאתר שלך ו"שדר" משם סרטונים ויראליים או שיווקיים. התייחס לכך בדיוק באותו האופן שאתה מתייחס לפתיחת בלוג ולכתיבת פוסט שמטרתם קידום האתר. אלא שהפעם הבלוג של אתר החברה יהיה בוידיאו. כל סרטון וידיאו יופיע עם כותרת כתובת האתר. כדי להתגבר על העובדה ש-YOUTUBE מוסיפים תגית NO FOLLOW על הקישורים היוצאים ניתן להוסיף על גבי הסרטון עצמו יישום המאפשר יצירת קשר באמצעות לינק למייל או לאתר שלך. השקעה חכמה באפיק הזה, תניב סרטוני וידיאו איכותיים שמקדמים את האתר לאורך זמן. עסקה מצוינת בטווח הקצר והארוך.

סרטוני וידיאו מוכרים יותר מוצרים.
נקודה למחשבה. אם בערוץ הקניות היו חושבים שטקסט בליווי תמונה הוא תנאי מספיק למכירה, הם לא היו עושים שימוש בפרזנטורים כדי למכור מוצרים. אחד מכלי המכירה המומלצים ביותר לשימוש ברשת הוא סרטון המכירה. אם האתר שלך מציע למכירה מוצרי חשמל, רכב, תעשיה, תיירות, אין גבול למהלך המכירה שתוכל ליצור באמצעות סדרת סרטוני מכירה. זוהי הזדמנות מצוינת המאפשרת לגולש ל"לגעת" במוצר. זו גם הדרך החכמה ביותר לבדל את עצמך מן המתחרים. צימרים עם סרטון וידיאו מוכרים יותר עסקאות מצימר בלי סרטון, המסתפק בתמונות בלבד. שלב בטקטיקת סרטוני המכירה, סרטון אחד עם הצעה מכירה חסרת תקדים ומוגבלת בזמן. סביר להניח שבזכות הסרטון הזה, האתר יזכה בכניסות וכמובן במכירות.

שלב וידיאו על פי נושא רלוונטי לגולש.
גם אם האתר שלך הוא אתר שיווקי אתה יכול ליצור סרטונים רלוונטיים לגולש. לדוגמא: אם קהל היעד שלך הוא אמהות בהריון/אחרי הריון, שלב סרטונים המתעדים כל חודש בחייה של אם בהריון. סרטון לכל חודש עד ללידה. דמיין סדרת סרטונים העוסקת בדיכאון אחרי לידה. למרות שהנושא רגיש, תמצא שיש לו מקום ועניין גובר בקרב קהל היעד.
אם מדובר באתר המשווק ביטוח חיים. ראיין אלמנה עם ילדיה, גרום לגולש להבין את החשיבות שבביטוח חיים. באתר ביטוח רכב, הצג סרטונים של לקוחות שרכבם נגנב וקיבלו שירות מצוין מחברת הביטוח. צרף סרטון דרמטי הכולל מעקב משטרתי מצולם אחרי משחטות רכב. עורר עניין. אל תשאיר את הגולש אדיש.

עורר עניין, אל תשאיר את הגולש אדיש.
השתדל לא להעלות סרטוני פרסומת שהופקו במיוחד לטלוויזיה. הם נראים כמו ארוחה מחוממת ולא מדברים בשפת האינטרנט. אני מודע לרדיקליות שבהצעה. רוב מנהלי התוכן, מתייחסים לאתר כסביבה סטרילית. אבל רק יצירת מעורבות רגשית גבוהה עשויה לקדם את מהלכי השיווק והמכירה בקרב הגולשים באתר. ההשקעה בתכני וידיאו מאריכה את זמן השהיה של הגולש באתר ומכינה אותו לקראת עסקה או קבלת שירות. במילים אחרות, הגולש מפסיק את החיפוש ומתמקד באתר שלך. הגולש יוצר מערכת יחסים עם האתר ועכשיו הוא פנוי לקלוט כל מהלך שתציע לו.

תמוך בקובץ הוידיאו בעזרת
טקסט בדף האתר.
מנועי חיפוש מזהים קבצי וידיאו, אבל לא מפענחים את תוכנו של הקובץ. הפוך את הבעיה להזדמנות. בדף האתר שבו מוצב הקובץ, חשוב לצרף לכל קובץ וידיאו טקסט ביאור קצר המכיל כותרת רלוונטית ואת מילות המפתח. חלק מן הסרטונים המוצבים באתרים רבים מופיעים ללא תיאור מילולי. זהו גול עצמי. בקובץ הוידיאו מצוי תוכן חשוב שמנועי החיפוש לא מפענחים. תוכל לנסח זאת כך שהטקסט שהותאם למנועי החיפוש, משולב בדף תוצאות החיפוש ומשפר את סיכויי הכניסה לאתר.

טיפ בונוס – איך בוחרים מומחה וידיאו?
האם היית מפקיד את קידום האתר שלך בידי מקדם SEO חסר ניסיון? אל תבחר צלם חתונות כדי לפתח תכני וידיאו לאתר שלך. בחר אך ורק מומחה וידאו אשר בתיק העבודות שלו תמצא שילוב מגוון של פרויקטים בעלי אופי וסגנון שונים. בחר חברה/מומחה המתמחים בפיתוח תוכן בוידיאו ובהפצתו, תוך כדי שליטה על כל המרכיבים. תקציב, תוכן, סגנון, הפקה, הפצה. כל אחד יכול ליצור עבורך סרטון וידיאו שנראה כמו מיליוני סרטונים אחרים ברשת ובמחיר שנראה לך מספיק מפתה. אל תתפתה.

כותב המאמר העלה בשנת 2006 סדרת סרטונים ויראליים בשם PAPADIZI לאתר YOUTUBE, הסדרה נמכרה להפקה עבור ערוץ הלוויין YES ומשודרת כיום גם באתר WALLA. זוהי הסדרה היחידה בעולם שהועלתה לרשת כסדרה ויראלית ונמכרה להפקה עבור ערוץ טלוויזיה.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה